Class Registration
2024-25 Tuesday Classes
8:30 AM | 9:00 AM | 10:00 AM | 10:30 AM | 11:00 AM | 11:30 AM | 12:00 PM | 12:30 PM | 1:00 PM | 2:00 PM | 2:30 PM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fellowship Hall. |
Physical Education All Ages - 2024
1st - 12th
Samantha Lanier
|
||||||||||
Room 105-C Tues Only |
Pre-K Academy (TUESDAY ONLY) - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy (TUESDAY ONLY) - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy (TUESDAY ONLY) - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
||||||||
Downstairs Extra Room |
1st Grade Math ONLY - 2024
Kindergarten - 1st
|
Adventures in Literature - 2024
Kindergarten - 5th
Erin Bracy, Sarah Gary
|
|||||||||
Thursday |
1st Grade Academy - 2024
1st
|
1st Grade Academy - 2024
1st
|
1st Grade Academy - 2024
1st
|
||||||||
Room 101 |
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
Elementary Spelling - 2024
1st - 4th
Bekah Fowler
|
Musical Theater (5th-12th) - 2024
4th - 12th
Karen Washburn
|
||||||
Room 101 - Math |
2nd Grade Math ONLY - 2024
1st - 2nd
Nicole Broe
|
||||||||||
Room 102 |
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
Spanish I - 2024
7th - 12th
Christian Solis-Salazar
|
Spanish II - 2024
8th - 12th
Christian Solis-Salazar
|
||||||
Room 102 - Math |
3rd Grade Math ONLY - 2024
2nd - 3rd
Sarah Gary
|
||||||||||
Room 104 |
PreCalculus - 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
Geometry - 2024
7th - 12th
Andrew Thompson
|
Geometry - 2024
7th - 12th
Andrew Thompson
|
US History (9th-10th)- 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
World History (11th-12th) - 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
Essentials of History and Science - 2024
4th - 8th
Gina Hanvey
|
|||||
Room 105-A |
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
Music & Movement - 2024
Pre-Kindergarten - 2nd
|
|||||||
Room 105-A - Math |
Kindergarten Math ONLY - 2024
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Erin Bracy
|
||||||||||
Room 105-C |
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
||||||||
Library |
American Literature with Composition and Grammar - 2024
9th - 10th
Amanda McBreen
|
Economics - FALL 2024
11th - 12th
Ellen Howard
|
British Literature with Composition - 2024
10th - 12th
Amanda McBreen
|
||||||||
Sanctuary |
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
||||
Room 202 |
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
Painting - 2024
7th - 12th
Kim Ellis
|
Art for Middle/High School (Session 2) - 2024
6th - 12th
Kim Ellis
|
||||||
Room 202 - Math |
5th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
4th - 5th
|
||||||||||
Room 204 |
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
Exploring Creation through Astronomy - 2024
3rd - 6th
Marie Loper
|
Activity Hall - 2PM Tuesday - 2024
|
||||||
Room 204 - Math |
4th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
3rd - 4th
Marie Loper
|
||||||||||
Room 206 |
8th Grade Language Arts ONLY - 2024
8th
Jennie Jones
|
6th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
5th - 6th
|
8th Grade Language Arts ONLY - 2024
8th
Jennie Jones
|
100 Years of American History (1875-1975) - 2024
5th - 8th
Katherine Short
|
|||||||
Room 208 |
Therapeutic Math D: 6th-8th - 2024
7th - 10th
Ruth Cooper
|
Algebra 2 - 2024
10th - 12th
Ruth Cooper
|
|||||||||
Room 209 |
Therapeutic Math B: 1st-3rd - 2024
2nd - 5th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math C: 3rd-5th - 2024
4th - 8th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math A: Foundations K-5th - 2024
1st - 5th
Krysta Corliss
|
Art History - FALL 2024
9th - 12th
Ellen Howard
|
Chemistry - 2024
10th - 12th
Katie McAuliffe
|
Biology (9th-10th) - 2024
9th - 12th
Katie McAuliffe
|
|||||
Room 210 |
Strong Kids - FALL 2024
5th - 8th
Desiree Newman
|
American Sign Language Foundations - 2024
7th - 12th
Desiree Newman
|
|||||||||
Room 210 - Math |
Algebra 1 (1.5hr) - 2024
8th - 12th
Ruth Cooper
|
||||||||||
Room 211 |
Literacy III - 2024
5th - 10th
Gina Hanvey
|
Literacy II 2024
3rd - 6th
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Reading- 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Writing - 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
|||||||
Room 211-B |
Literacy I - 2024
Kindergarten - 2nd
Kathleen Beaulieu
|
||||||||||
Room 212 |
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
||||||||
Room 212 - Math |
7th Grade PreAlgebra ONLY (1.5 hr) - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
||||||||||
Fellowship Hall |
Activity Hall - 9AM Tuesday - 2024
|
Activity Hall - 10AM Tuesday - 2024
|
Activity Hall - 12PM Tuesday - 2024
|
Activity Hall - 1PM Tuesday - 2024
|
Running & Weights - 2024
9th - 12th
Evan Schexnayder
|
2024-25 Wednesday Classes
8:30 AM | 9:00 AM | 10:00 AM | 10:30 AM | 11:00 AM | 11:30 AM | 12:00 PM | 12:30 PM | 1:00 PM | 1:30 PM | 2:00 PM | 3:30 PM | 4:00 PM | 5:00 PM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Upstairs Broadcast Room |
Audio Broadcast - 2024
9th - 12th
Mark Carman
|
|||||||||||||
OFF SITE |
Vocational Skills Workshop - 2024
9th - 12th
Kenny Cain, Ricky Loper, Reid Clements, Angie Clements
|
Vocational Skills Workshop - 2024
9th - 12th
Kenny Cain, Ricky Loper, Reid Clements, Angie Clements
|
Vocational Skills Workshop - 2024
9th - 12th
Kenny Cain, Ricky Loper, Reid Clements, Angie Clements
|
|||||||||||
Downstairs Extra Room |
Intro to Spanish I - 2024
Kindergarten - 4th
Christian Solis-Salazar
|
Intro to Spanish II - 2024
5th - 8th
Christian Solis-Salazar
|
Nature Science - 2024
Kindergarten - 2nd ; 5 y/o - 7 y/o
Catherine Heckel
|
|||||||||||
Room 101 |
Creative Writing - 2024
9th - 12th
|
|||||||||||||
Room 102 |
Movies as Literature - 2024
6th - 12th
Sarah Gary
|
Project-Based Learning Adventures - 2024
2nd - 5th ; 8 y/o - 11 y/o
Sarah Gary
|
Activity Hall - 12PM Wednesday - 2024
|
Activity Hall - 1PM Wednesday - 2024
|
Activity Hall - 2PM Wednesday - 2024
|
|||||||||
Room 104 |
Introduction to Songwriting and Music Publishing - 2024
8th - 12th
Mark Carman
|
Foundations of Photography - 2024
7th - 12th
Daysha Clark
|
Beginner Sewing - 2024
3rd - 8th
Daysha Clark
|
Sewing Lab - 2024
Daysha Clark
|
Applied Sewing and Design - 2024
6th - 12th
Daysha Clark
|
|||||||||
Room 105-A |
Praise Group Guitar - 2024
6th - 12th
Michael Strickland
|
|||||||||||||
Room 105-B |
Acoustic Guitar - Private Lesson 10AM - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 10:30AM - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 11:00AM - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 11:30AM - 2024
Michael Strickland
|
||||||||||
Sanctuary |
Bible Study: Sermon on the Mount - 2024
Kindergarten - 12th
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
|||||||
Sanctuary - Side Room |
Intro to Psychology - 2024
9th - 12th
Krysta Corliss
|
|||||||||||||
Room 202 |
Lego Creative Building (4th-6th) - 2024
4th - 6th
Samantha Lanier
|
Lego Creative Building (K-3rd) - 2024
Kindergarten - 3rd
Samantha Lanier
|
Art for Middle/High School (Session 1) - 2024
6th - 12th
Kim Ellis
|
Book Art - 2024
7th - 12th
Kim Ellis
|
||||||||||
Room 204 |
FUNdamentals of Ballet - 2024
3rd - 8th
Gail Powers
|
|||||||||||||
Room 206 |
Health & Wellness - FALL 2024
9th - 12th
Evan Schexnayder
|
|||||||||||||
Room 208 |
Therapeutic Math D: 6th-8th - 2024
7th - 10th
Ruth Cooper
|
Math Help Study Hall (7th-12th) - 2024
7th - 12th
Ruth Cooper
|
||||||||||||
Room 209 |
Therapeutic Math B: 1st-3rd - 2024
2nd - 5th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math C: 3rd-5th - 2024
4th - 8th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math A: Foundations K-5th - 2024
1st - 5th
Krysta Corliss
|
Creation Station - 2024
1st - 5th
Krysta Corliss
|
||||||||||
Room 210 |
Think Again! (4-9th) - 2024
4th - 9th
Gail Powers
|
Life Science - 2024
5th - 7th ; 11 y/o - 14 y/o
Catherine Heckel
|
Marine Biology - 2024
5th - 9th
Heather Noell
|
Environmental Science with Lab - 2024
8th - 12th
Heather Noell
|
||||||||||
Room 211 |
Literacy III - 2024
5th - 10th
Gina Hanvey
|
Literacy II 2024
3rd - 6th
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Reading- 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Writing - 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
||||||||||
Room 211-B |
Literacy I - 2024
Kindergarten - 2nd
Kathleen Beaulieu
|
|||||||||||||
Room 212 |
Game Development - 2024
2nd - 12th
Alex Osuna
|
Intro to Web Development, Audio, Visual, and Video Technology - 2024
5th - 12th
Alex Osuna
|
||||||||||||
Fellowship Hall |
Activity Hall - 9AM Wednesday - 2024
|
Activity Hall - 10AM Wednesday - 2024
|
Physical Education (4th-7th) - 2024
4th - 7th
Samantha Lanier
|
Physical Education (8th-12th) - 2024
8th - 12th
Samantha Lanier
|
Physical Education (K-3rd) - 2024
Kindergarten - 3rd
Samantha Lanier
|
2024-25 Thursday Classes
Asynchronous | 8:30 AM | 9:00 AM | 10:00 AM | 10:30 AM | 11:00 AM | 11:30 AM | 12:00 PM | 12:30 PM | 1:00 PM | 2:00 PM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Downstairs Extra Room |
1st Grade Math ONLY - 2024
Kindergarten - 1st
|
||||||||||
Thursday |
1st Grade Academy - 2024
1st
|
1st Grade Academy - 2024
1st
|
1st Grade Academy - 2024
1st
|
||||||||
Room 101 |
Chess Club - 2024
7 y/o - 18 y/o
|
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
2nd Grade Academy - 2024
2nd
Nicole Broe
|
Elementary Spelling - 2024
1st - 4th
Bekah Fowler
|
Beginner Chess - 2024
7 y/o - 18 y/o
|
|||||
Room 101 - Math |
2nd Grade Math ONLY - 2024
1st - 2nd
Nicole Broe
|
||||||||||
Room 102 |
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
3rd Grade Academy - 2024
3rd
Sarah Gary
|
Spanish I - 2024
7th - 12th
Christian Solis-Salazar
|
Spanish II - 2024
8th - 12th
Christian Solis-Salazar
|
||||||
Room 102 - Math |
3rd Grade Math ONLY - 2024
2nd - 3rd
Sarah Gary
|
||||||||||
Room 104 |
PreCalculus - 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
Geometry - 2024
7th - 12th
Andrew Thompson
|
Geometry - 2024
7th - 12th
Andrew Thompson
|
US History (9th-10th)- 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
World History (11th-12th) - 2024
9th - 12th
Andrew Thompson
|
Essentials of History and Science - 2024
4th - 8th
Gina Hanvey
|
|||||
Room 105-A |
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
Kindergarten Academy - 2024
Kindergarten
Erin Bracy
|
||||||||
Room 105-A - Math |
Kindergarten Math ONLY - 2024
Pre-Kindergarten - Kindergarten
Erin Bracy
|
||||||||||
Room 105-B |
Acoustic Guitar - Private Lesson 10AM Th - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 10:30AM Th - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 11:00AM Th - 2024
Michael Strickland
|
Acoustic Guitar - Private Lesson 11:30AM Th - 2024
Michael Strickland
|
|||||||
Room 105-C |
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
Pre-K Academy - 2024
Pre-Kindergarten
Bekah Fowler
|
||||||||
Library |
American Literature with Composition and Grammar - 2024
9th - 10th
Amanda McBreen
|
Economics - FALL 2024
11th - 12th
Ellen Howard
|
British Literature with Composition - 2024
10th - 12th
Amanda McBreen
|
Public Speaking (High School) - 2024
9th - 12th
|
|||||||
Sanctuary |
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|
||||||
Room 202 |
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
5th Grade Academy - 2024
5th
Tiffany Wagner
|
Artful Adventures (4th-6th) - 2024
4th - 6th
Ellen Howard
|
Artful Adventures (1st-3rd) - 2024
1st - 3rd
Ellen Howard
|
||||||
Room 202 - Math |
5th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
4th - 5th
|
||||||||||
Room 204 |
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
4th Grade Academy - 2024
4th
Marie Loper
|
VA State History with Native American History (3rd-6th) - 2024
3rd - 6th
Marie Loper
|
|||||||
Room 204 - Math |
4th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
3rd - 4th
Marie Loper
|
||||||||||
Room 206 |
8th Grade Language Arts ONLY - 2024
8th
Jennie Jones
|
6th Grade Math ONLY (1.5hr) - 2024
5th - 6th
|
8th Grade Language Arts ONLY - 2024
8th
Jennie Jones
|
Gardening - 2024
4th - 12th
Samantha Lanier
|
Lego STEAM Robotics - 2024
5th - 12th
Samantha Lanier
|
||||||
Room 208 |
Therapeutic Math D: 6th-8th - 2024
7th - 10th
Ruth Cooper
|
Algebra 2 - 2024
10th - 12th
Ruth Cooper
|
|||||||||
Room 209 |
Therapeutic Math B: 1st-3rd - 2024
2nd - 5th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math C: 3rd-5th - 2024
4th - 8th
Krysta Corliss
|
Therapeutic Math A: Foundations K-5th - 2024
1st - 5th
Krysta Corliss
|
Art History - FALL 2024
9th - 12th
Ellen Howard
|
Chemistry - 2024
10th - 12th
Katie McAuliffe
|
Biology (9th-10th) - 2024
9th - 12th
Katie McAuliffe
|
|||||
Room 210 |
Composition - 2024
8th - 10th
Jennie Jones
|
American Sign Language Foundations - 2024
7th - 12th
Desiree Newman
|
|||||||||
Room 210 - Math |
Algebra 1 (1.5hr) - 2024
8th - 12th
Ruth Cooper
|
||||||||||
Room 211 |
Literacy III - 2024
5th - 10th
Gina Hanvey
|
Literacy II 2024
3rd - 6th
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Reading- 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
Literacy HS Writing - 2024
8th - 12th ; 14 y/o - 18 y/o
Kathleen Beaulieu
|
|||||||
Room 211-B |
Literacy I - 2024
Kindergarten - 2nd
Kathleen Beaulieu
|
||||||||||
Room 212 |
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
6th/7th Grade Academy - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
||||||||
Room 212 - Math |
7th Grade PreAlgebra ONLY (1.5 hr) - 2024
6th - 7th
Kathy Ranfeld
|
||||||||||
Fellowship Hall |
Activity Hall - 9AM Thursday - 2024
|
Activity Hall - 10AM Thursday - 2024
|
Activity Hall - 12PM Thursday - 2024
|
Activity Hall - 1PM Thursday - 2024
|
Activity Hall - 2PM Thursday - 2024
|
2024-25 Non-T/W/Th Courses
Asynchronous | Mondays | |
---|---|---|
ONLINE |
Cybersecurity Fundamentals - FALL 2024
9th - 12th
Daron Moore
|
|
Room 104 |
Drivers Education - 2024
10th - 12th ; 15 y/o - 18 y/o
Jeff Furhmann
|
2024-25 Educational Therapy
8:30 AM | 9:00 AM | 9:30 AM | 10:00 AM | 11:00 AM | 12:00 PM | 1:00 PM | 2:00 PM | 3:00 PM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Room 208 |
Educational Therapy with RC
1st - 9th
Ruth Cooper
|
Educational Therapy with RC
1st - 9th
Ruth Cooper
|
|||||||
Room 209-A |
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP (T/Th 12, W 10)
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
Educational Therapy with GP
1st - 9th
Gail Powers
|
||
Room 209-B |
Educational Therapy with KS
1st - 9th
Katherine Short
|
Educational Therapy with KS
1st - 9th
Katherine Short
|
Educational Therapy with KS
1st - 9th
Katherine Short
|
||||||
Room 209-C |
Educational Therapy PK 2024
Pinar Kidd
|
Educational Therapy with PK
1st - 9th
Pinar Kidd
|
Educational Therapy with PK
1st - 9th
Pinar Kidd
|
Educational Therapy with PK
1st - 9th
Pinar Kidd
|
|||||
Room 211-A |
Educational Therapy with KG
1st - 9th
Kristen Goldbach
|
Educational Therapy with KG
1st - 9th
Kristen Goldbach
|
Educational Therapy with KG - 2 hours
1st - 9th
Kristen Goldbach
|
Educational Therapy with KG
1st - 9th
Kristen Goldbach
|
Educational Therapy with KG
1st - 9th
Kristen Goldbach
|
||||
Room 211-B |
Educational Therapy with KB
1st - 9th
Kathleen Beaulieu
|
Educational Therapy (Language Processing/Critical Thinking) with KB
1st - 9th
Kathleen Beaulieu
|
|||||||
Room 211-C |
Educational Therapy with GH
1st - 9th
Gina Hanvey
|
Educational Therapy with GH
1st - 9th
Gina Hanvey
|
Educational Therapy with GH
1st - 9th
Gina Hanvey
|
||||||
Director's Office |
Small Group Educational Therapy with AM
1st - 9th
Amanda McBreen
|
Other Classes
Cybersecurity Fundamentals - SPRING 2024
9th–12th
Daron Moore
|
Geography - SPRING 2024
8th–12th
Ellen Howard
|
Government - SPRING 2024
10th–12th
Ellen Howard
|
Individual Piano or Voice Lessons - 2024
Mark Carman
|